2014. április 27., vasárnap

A túrógombóc esete az eperlevessel :)

Az előző bejegyzésemben már írtam, hogy a lekvár eltevés mellett készült eperleves is. A recept a következő.

A leves hozzávalók: 2 kg eper (lecsumázva, megmosva)
                               1 citrom leve
                                cukor ízlés szerint
                                kb 0,5 l víz
                                1,5 dl tejszín

Az epret fazékba tesszük, botmixerrel pürésítjük, hozzáadjuk a cukrot, citromlét és a vizet.A cukorhoz direkt nem írtam mennyiséget, mert szerintem akár lehet anélkül is készíteni,én most kb ehhez a mennyiséghez 3 ek cukrot tettem.Forralva kicsit főzzük, én kb 10 percig főztem, majd hozzáadjuk a tejszínt és azonnal levesszük a tűzről. Kíhűtjük, érdemes előző nap megfőzni és tálalásig hűtőbe tenni (Egy cetli tegyünk rá, hogy holnapra szánjuk :) )

Egy fazék eper :)


Túrógombóc hozzávalók: 25 dkg túró
                                       2 tojás
                                       csipet só
                                       tk cukor
                                       3 ek búzadara
                                       1 tk vaníliás pudingpor

A tojás fehérje kivételével mindent egy tálba teszünk, összekeverjük. A fehérjéket fölverjük és óvatosan összeforgatjuk. Legalább 1 órára hűtőbe tesszük, majd forró vízbe kifőzzük. Hideg eperlevessel tálaljuk. Minden túlzás nélkül isteni finom a lágy, langyos túrógombóc a hideg levessel.

Jó étvágyat!

Eper szüret

Az idei év nagyon kedvező a tavasz első gyümölcsének, az epernek. Mi már meg is ejtettük az első lekvár eltevést :) Régen két nagy fóliánk volt 7000 tő eperrel. A nagybani piacra jártunk, és mellette a falunkat is elláttuk finom, friss eperrel. Jó kis meló volt, de elég volt. Az idén kb 700 tő van éppen elég a családnak. Tegnapi szedés kb 10 kg lett, abból befőztem 6 kilót, a többiből lett eperleves túrógombóccal (ez is felkerül majd a blogra), kaptak a rokonok, és jóllaktunk belőle.

Anno, eper ládaszámra :)


Tehát a lekvár.

Hozzávalók : 6 kg eper (megmosva, lecsepegtetve)
                   4 cs 3:1 zselésítő
                   1 kg cukor



Az eper csumáját leszedjük, jól alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. Egy nagy lábasba tesszük és botmixerrel pürésítjük. Ekkor tesszük bele a zselésítőt, nagy lángon felforraljuk, majd hozzátesszük a cukrot és forrástól számítva 5 percet forraljuk. Alaposan kimosott, lecsepegtetett üvegekbe töltjük, majd azonnal lezárjuk, és fejjel lefelé fordítjuk. Óvatosan bánjunk vele mert nagyon forró. Télen nagyon jó lesz levenni a pince polcról (ha megéli a telet).


Pürésítve, forrásra várva


Fejjel lefelé :)

És a kész végtermék :) fotó és design by Zsanett :)

2014. április 24., csütörtök

21. szülinap :)

Ma van a nagylányom Zsanett 21. szülinapja. Ez a torta Neki készült. Csoki torta (liszt nélkül). A recept Limarától van, csak én egyszerű tejszínnel és friss eperrel tálaltam. A recept a következő

A tészta hozzávalói:   25 dkg csoki ( 70 %-os)
                                12 dkg vaj
                                  4 tojás sárgája
                                  2 egész tojás
                                10 dkg barna cukor
                                  4 tojás fehérje
                                  7 dkg cukor

 Tejszín, pici porcukor és friss eper, nálunk a kertből :)


eper a kertünkből :)


Azzal kezdtem, hogy a sütőt beállítottam 170 fokra, majd gőz felett megolvasztottam a csokit és a vajat. Közben a az egész tojásokat és a tojás sárgákat habosra kevertem a a barna cukorral, majd félretettem. A tojások fehérjét felvertem a 7 dkg cukorral. Az összes hozzávalót összekevertem, először a habos tojássárgás keveréket a csokissal, majd a tojásfehérjéssel. A tortaforma aljába tettem sütőpapírt és a keveréket beleöntöttem, a már meleg sütőben kb 35 percet sült.Amikor kivettem egy kicsit összeesett, de nem kell megijedni, mert ilyennek kell lennie. Amikor kész lett a formában hagytam kihűlni, majd áttettem egy  tortatálra. Kb 3 dl tejszínt pici porcukorral keményre vertem, a torta ( kicsit beesett) tetejére halmoztam, és eperrel díszítettem. Nagyon finom lett




Készült még mini torta is (ez is liszt nélkül). PAVLOVA torta, ezt is szeretjük, már többször készítettem, most egy kicsit másként.

Hozzávalók: 4 tojás fehérje
                    15 dkg cukor
                     2 tk ecet
                     2 tk keményítő
                     2 ek kókuszreszelék (ettől más)
 
Nagyon egyszerű az elkészítése. A tojásfehérjéket felverjük a cukorral és az ecettel kemény habbá, majd hozzáadjuk a keményítőt és a kókuszreszeléket. Sütőpapíros tepsire kanál segítségével kis halmokat teszünk és szintén a kanál segítségével kis fészkeket alakítunk ki.



 Nekem ebből a mennyiségből 17 kis tortácskám lett. A sütőt előmelegítjük 120 fokra és légkeverésen szárítjuk-sütjük kb 50 percig, majd a sütőajtót nyitva hagyva a sütőben hagyjuk kihűlni. Kb 2 dl tejszínt pici porcukorral felverjük, és ezzel töltjük a tortácskákat, eperrel díszítjük. Nagyon látványos, és finom süti.




Boldog szülinapot Zsanett! :)



2014. április 19., szombat

Márványos tojás

Kicsit játszottam, bár az étel nem játék! Ezt sokat hallottam anyukámtól, de remélem ,ha ezt látja (föntről) azért nem fog rám neheztelni :) Több helyen láttam egy bizonyos kínai teatojás receptet és onnan jött az ötlet.



Tulajdonképpen sima főtt tojás, csak céklalébe áztattam.

A recept ( ha lehet annak nevezni) a következő: A főzni szánt tojásokat alaposan megmossuk és most húsvét idején sonkalébe megfőzzük Én a főzés után is jól megmostam, majd egy kiskanál segítségével óvatosan megtörtem rajta a héját. Egy tálba tettem, és a már megízesített cékla levét ráöntöttem, hogy ellepje, és így hagytam kb 2-3 órát, majd szépen megpucoltam és ilyen lett. Szerintem jól fog mutatni a húsvéti asztalon :)


2014. április 15., kedd

Pite két variációban :)

Az egyik spenótos a másik pedig zöldséges, nem nagyon lehet választani melyik a finomabb :) mert mindkettő isteni lett.




A tészta hozzávalói : 50 dkg liszt (bl 55)
                                25 dkg vaj
                                1,5 dl hideg víz
                                 2 nagy csipet só

A tészta rendkívül egyszerű, mert a lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk a sót, a vajat csíkokra vágjuk és elmorzsoljuk a liszttel, majd a víz hozzáadásával összegyúrjuk. Lehetőleg gyorsan dolgozzunk, hogy a vaj ne olvadjon túlságosan. Hűtőbe tesszük  2 órára pihenni.

A spenótos töltelék hozzávalói: 450 gr fagyasztott spenót (nálam Iglo)
                                                kb 3 dl tej
                                                5 ek zsemle morzsa
                                                10 dkg sajt
                                                ízlés szerint só, bors, fokhagyma
                                                személyenként 1-2 tojás

A tejet feltesszük egy lábasban és mikor forrni kezd a spenótot hozzáadjuk, együtt felforraljuk, ízlés szerint teszünk hozzá préselt fokhagymát, sót,borsot. Ha jól átforraltuk levesszük a tűzről és hozzáadjuk a zsemle morzsát, hogy krémes állagot kapjunk.

A tészta felét kinyújtjuk és egy kivajazott és lisztezett pite formába simítjuk, a spenótos tölteléket belekanalazzuk, a sajtot kockákra vágjuk és rászórjuk. Előmelegített 180 fokos sütőben 30 percet sütjük, majd a tojásokat ráütjük és még kb 5 percig sütjük, hogy a tojás még folyós legyen, mert  Mi így szeretjük.

A zöldséges töltelék hozzávalói: brokkoli (sürgős felhasználásra várt a fagyasztóból)
                                                 pritamin paprika (1 szeletnyi, ő is sürgős felhasználásra várt)
                                                 3 szál újhagyma
                                                 kb 30 dkg spárga (frissen a kertből)
                                                 1 nagy doboz tejföl
                                                  2 tojás
                                                  ízlés szerint só, bors

A spárgát megtisztítjuk, felaprítjuk és a brokkolival együtt lobogó forró vízbe tesszük pár percre, a hagymát és a paprikát összevágjuk, a tejfölt elkeverjük a tojással. Ha mindez megvan, a tésztát kivajazott, lisztezett pite formába simítjuk és a zöldségeket sorba belerakjuk, ráöntjük a tojásos tejfölt és a forró sütőbe toljuk, kb 30-35 perc alatt kész. Én legkeverésen egyszerre sütöttem mindkettőt.




2014. április 6., vasárnap

Húsvéti fonott kalács

Húsvétra mi ezt a kalácsot szeretjük a főtt sonkához enni, bár ez egy édeskés kalács, mégis nekünk így ízlik. Recept Limaráé és hát szuper :) A hatos fonást pedig innen lestem el.



Hozzávalók: 50 dkg liszt (bl 55)
                     1 egész tojás
                     1 tojás fehérje
                      csipet só
                     3 ek cukor
                     2 dkg élesztő
                     2,5 dl tejszín (igazi nem hulala)

                     tojás sárgája a lekenéshez

A hozzávalókból egy jól gyúrható selymes tésztát készítek. Tálba teszem, és duplájára kelesztem. A kelesztést követően hat egyforma darabba vágom, gömbölyítem és kb 10 percre pihentem, hogy jól kezelhető legyen a tészta. Majd kb 40 cm hosszú rudakat sodrok, úgy, hogy a végei felé vékonyodjon. A linken látható módon fonom, sütő papíros tepsire rakom és a kimaradt tojás sárgájához cseppnyi tejet teszek és ezzel lekenem a tésztát, hagyom rászáradni és még egyszer lekenem sütés előtt. Ha szépen megkelt a kalács 180 fokos előmelegített sütőbe kb 25-30 perc alatt kész. Húsvétkor főtt, füstölt sonkával és reszelt tormával tálalom.Kicsit bizarr, de nekem nagyon ízlik ez az édeskés kalács a sós füstölt hússal. Ha év közben sütöm a lányaim vajjal és egy pohár friss tejjel szeretik.

2014. április 1., kedd

Kenyér tejjel, vajjal

Mai kenyérkém tejjel, vajjal készült.

Kenyérke tejjel, vajjal


Hozzávalók: 75 dkg fehér liszt (bl 55)
                    3,5 dkg élesztő
                    csapott ek só
                     1 tk méz
                    3 ek burgonya pehely
                    5 dkg olvasztott vaj
                    kb 2,5 dl langyos tej

A lisztet tálba szitálom, közepébe mélyedést készítek, ide morzsolom az élesztőt teszek 1 tk mézet és öntök rá egy kis langyos tejet, így hagyom kb 2 órát.Majd minden hozzávalót hozzáteszek a tej kivételével és szépen elkezdem dagasztani a tej fokozatos hozzáadásával. A tej mennyisége függ a liszt minőségétől és így a pontos mennyiséget nehéz megmondani. Keményebb tésztát dagasztok, kivajazott tálba teszem kelni kb 55-60 perc, egyszer félidőben óvatosan átgyúrom. A kelesztés követően cipót formázok és egy kelesztő kosarat kibélelek konyharuhával, belisztezem és a formázott cipómat beleteszem varrattal felfelé. Második kelesztés is kb 55-60 perc, félidőben bekapcsolom a sütőt 230 fokra és a sütő lemezt is beteszem, hogy forró legyen. Ha megkelt a tésztám és a sütő is elég meleg akkor a kenyeret óvatosan átfordítom a már forró sütőlapra, bemetszem egy éles késsel, lefújom vízzel és egy nagy tálat borítok rá amit előzőleg jól bespricceltem vízzel. A forró sütőbe tolom így sütöm 20 percig, majd leveszem a tálat és még sütöm 20 percet ekkor már leveszem a hőfokot 180 fokra. Rácsra teszem hűlni, lefújom vízzel és hallgatom ahogy "beszélget" :) Szerintem a családom vacsira tejjel, vajjal fogják enni :)